Niles West IHSA 3A Sectional
October 30, 2010
Results By Runner's Edge Race Timing - www.RunnersEdgeRaceTiming.com
Table of Contents
Finish List - Boys - Boys 3A - All Teams
Team Summary - Boys - Boys 3A - All Teams
Team Detail - Boys - Boys 3A - All Teams
Top
Overall Finish List - Boys
Boys 3A
Qualifying - Teams: 5 Individuals: 7
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Yr. Qualifier
1 1 271 Jack Driggs York 14:53.42 4:58/M Sr. TM
2 2 236 Malachy Schrobilgen Oak Park River Forest 15:03.01 5:01/M Jr. TM
3 3 194 Dave Eckhart Maine South 15:10.31 5:03/M Sr. IND
4 4 215 Tommy King New Trier 15:13.32 5:04/M Sr. TM
5 5 188 William Hague Loyola Academy 15:15.16 5:05/M Jr. TM
6 6 238 Jack Stapleton Oak Park River Forest 15:22.93 5:07/M Sr. TM
7 7 187 Mac Ford Loyola Academy 15:31.92 5:10/M Sr. TM
8 8 272 Ron Hedman York 15:33.72 5:11/M Sr. TM
9 9 277 Tom Hedman York 15:34.22 5:11/M Sr. TM
10 10 243 Jack Keelan St. Ignatius 15:36.66 5:12/M So. TM
11 11 218 Leland Later New Trier 15:37.33 5:12/M Jr. TM
12 12 189 Tom Beddome Loyola Academy 15:38.82 5:13/M Sr. TM
13 13 222 Kosta Papazoglou Niles North 15:39.23 5:13/M Sr. IND
14 14 217 Scott Nystuen New Trier 15:39.74 5:13/M Sr. TM
15 15 216 Isa Qasim New Trier 15:43.12 5:14/M Sr. TM
16 16 249 Jack Cross St. Ignatius 15:43.32 5:14/M Sr. TM
17 17 152 Ian Barnett Fenwick 15:43.72 5:14/M Sr. IND
18 18 221 Michael Quirke New Trier 15:44.25 5:15/M Sr. TM
19 19 274 Matt Simo York 15:44.99 5:15/M Sr. TM
20 20 273 Nick Gornick York 15:45.69 5:15/M Sr. TM
21 21 275 Alex Mimlitz York 15:45.95 5:15/M So. TM
22 22 237 Peter Hogenson Oak Park River Forest 15:47.85 5:16/M Sr. TM
23 23 201 Abdurahim Haji Mather 15:48.19 5:16/M Jr. IND
24 24 264 Pat Niyork Willowbrook 15:48.74 5:16/M Jr. IND
25 25 229 Neal Omar Niles West 15:50.27 5:17/M Jr. IND
26 (< 5) 281 Fabian Cabrera Leyden 15:50.83 5:17/M Jr. IND
27 26 240 Eunhwan Yoo Oak Park River Forest 15:52.54 5:17/M Sr. TM
28 27 154 Ryan Clardy Fenwick 15:54.26 5:18/M Jr.
29 28 244 Patrick Santino St. Ignatius 15:55.85 5:18/M Jr. TM
30 29 276 Scott Milling York 15:57.70 5:19/M So. TM
31 30 230 Marc-Daniel Julien Niles West 15:57.88 5:19/M Jr.
32 31 153 Steve Blazer Fenwick 15:59.62 5:20/M Sr.
33 32 173 David Timlin Lane Tech 16:00.41 5:20/M Jr.
34 33 219 Chip Schaff New Trier 16:04.56 5:21/M Jr. TM
35 34 159 Nathan Peterson Glenbard East 16:10.52 5:23/M Sr.
36 35 195 Jon Vaccaro Maine South 16:11.69 5:24/M So.
37 36 220 Eric Underwood New Trier 16:11.76 5:24/M Jr. TM
38 37 190 Byron Morales Loyola Academy 16:11.92 5:24/M Jr. TM
39 38 174 Marchelo Burbano Lane Tech 16:13.47 5:24/M So.
40 39 160 Mike Fahey Glenbard East 16:14.99 5:25/M Jr.
41 40 239 Brendan Donley Oak Park River Forest 16:15.86 5:25/M Sr. TM
42 41 167 John Olderburg Lake Park 16:16.61 5:25/M Sr.
43 42 241 Michael Gardner Oak Park River Forest 16:17.78 5:26/M Jr. TM
44 43 224 Muhammad Chattha Niles North 16:19.26 5:26/M Sr.
45 44 196 Kevin Dolan Maine South 16:20.17 5:27/M So.
46 45 197 Zack Eckhart Maine South 16:20.23 5:27/M Jr.
47 46 257 Eric Shan Whitney Young 16:21.86 5:27/M Jr.
48 47 191 Todd Ford Loyola Academy 16:22.39 5:27/M Jr. TM
49 48 245 Peter Devitt St. Ignatius 16:23.97 5:28/M Jr. TM
50 (< 5) 285 Wesley Laytham Northside 16:24.64 5:28/M Sr.
51 49 166 Kevin Jorgensen Lake Park 16:27.08 5:29/M Jr.
52 50 248 Jack Doyle St. Ignatius 16:28.30 5:29/M Sr. TM
53 51 250 Charlie Labuz St. Patrick 16:29.55 5:30/M Jr.
54 52 203 Bana Negash Mather 16:30.23 5:30/M Jr.
55 53 208 Eric DeGuevera Morton 16:30.71 5:30/M Jr.
56 54 265 Tim Hyde Willowbrook 16:31.97 5:30/M So.
57 (< 5) 286 Charlie Mesimore Northside 16:32.26 5:31/M Sr.
58 55 226 Micah Beller Niles North 16:34.45 5:31/M So.
59 56 198 Andrew Piecyk Maine South 16:34.95 5:31/M Jr.
60 57 260 Matt Sebek Whitney Young 16:35.60 5:32/M Sr.
61 58 209 Patricio Echevaerria Morton 16:37.88 5:32/M Sr.
62 59 211 Rocco Belcaster Morton 16:40.64 5:33/M Jr.
63 60 200 Luke Rossi Maine South 16:41.78 5:34/M Sr.
64 (< 5) 278 Jose Martinez Addison Trail 16:44.04 5:35/M Jr.
65 61 227 Carlitos Rangel Niles North 16:44.21 5:35/M Jr.
66 62 177 Kevin Perez Lane Tech 16:44.90 5:35/M Jr.
67 63 246 Kamil Khan St. Ignatius 16:45.50 5:35/M Sr. TM
68 64 225 Justin Suh Niles North 16:45.61 5:35/M So.
69 65 212 Omero Montalvo Morton 16:46.89 5:35/M So.
70 66 199 Michal Filipczak Maine South 16:47.44 5:36/M Jr.
71 67 170 Mike Strachan Lake Park 16:49.74 5:36/M So.
72 68 231 David Iverson Niles West 16:50.24 5:37/M Jr.
73 69 210 Alan Guzman Morton 16:50.53 5:37/M Jr.
74 (< 5) 279 Jay Honnold Evanston 16:51.68 5:37/M So.
75 70 169 Dakota Morales Lake Park 16:52.12 5:37/M So.
76 71 162 Bill Booth Glenbard East 16:53.03 5:38/M Jr.
77 72 232 Masafumi Hoshi Niles West 16:54.07 5:38/M Jr.
78 (< 5) 282 Nik Stasinopoulo Leyden 16:54.13 5:38/M Sr.
79 73 214 Hector Lopez Morton 16:54.89 5:38/M Sr.
80 74 171 Eric Dade Lake Park 16:55.56 5:38/M Fr.
81 75 168 Jeremy Lozano Lake Park 16:56.48 5:39/M Fr.
82 76 266 Dan Heneghan Willowbrook 16:56.90 5:39/M Jr.
83 77 176 Eduardo Bustamante Lane Tech 16:57.25 5:39/M Sr.
84 78 228 Tim Vazquez Niles North 16:57.69 5:39/M Jr.
85 79 172 Tim Ehrhardt Lake Park 16:59.47 5:40/M So.
86 80 213 Emmanuel Herrera Morton 16:59.61 5:40/M Sr.
87 81 193 Sean Lamble Loyola Academy 16:59.97 5:40/M Jr. TM
88 82 165 Brad Busching Glenbard East 17:01.27 5:40/M So.
89 83 163 Vince Booth Glenbard East 17:01.74 5:40/M Fr.
90 84 263 Sam Barder Whitney Young 17:03.75 5:41/M Jr.
91 (< 5) 287 Erik Zuehlke Northside 17:07.08 5:42/M Sr.
92 85 192 Danny Sheriden Loyola Academy 17:07.17 5:42/M Sr. TM
93 86 233 Vishal Piryani Niles West 17:08.11 5:43/M Sr.
94 87 259 Michael Schible Whitney Young 17:08.93 5:43/M Jr.
95 88 155 Brixton Rill Fenwick 17:11.14 5:44/M Fr.
96 89 179 Max Silva Lane Tech 17:11.84 5:44/M Sr.
97 90 258 Joe Platt Whitney Young 17:13.42 5:44/M Sr.
98 91 161 Evan Schiewe Glenbard East 17:15.75 5:45/M Jr.
99 92 178 Danny Zimny-Schmitt Lane Tech 17:15.91 5:45/M Jr.
100 (< 5) 284 Rocco Dimatteo Leyden 17:17.90 5:46/M So.
Qualifying - Teams: 5 Individuals: 7
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace Yr. Qualifier
101 93 234 Zach Koukios Niles West 17:19.32 5:46/M Sr.
102 94 268 Wes Umano Willowbrook 17:20.03 5:47/M Sr.
103 95 235 Blake Helton Niles West 17:21.37 5:47/M Jr.
104 96 262 Sam Redmond Whitney Young 17:22.82 5:47/M Sr.
105 97 204 Claudio Flores Mather 17:23.08 5:48/M Fr.
106 98 164 Jack Peters Glenbard East 17:23.70 5:48/M Fr.
107 99 206 Deivi Teraiaj Mather 17:24.28 5:48/M Fr.
108 100 261 Nathan Beltran Whitney Young 17:24.76 5:48/M Jr.
109 101 223 Aron Sebhat Niles North 17:25.58 5:48/M Jr.
110 102 175 Lucas Beltran Lane Tech 17:27.21 5:49/M Jr.
111 103 156 Pat Yerkes Fenwick 17:29.18 5:50/M So.
112 104 205 Abdel Elyoussoufi Mather 17:30.24 5:50/M Sr.
113 105 207 Jason Lee Mather 17:33.17 5:51/M Jr.
114 106 242 Sam Fourman Oak Park River Forest 17:34.19 5:51/M Sr. TM
115 107 251 Anthony Campanaro St. Patrick 17:37.25 5:52/M So.
116 108 270 Alan Wong Willowbrook 17:43.45 5:54/M Jr.
117 109 267 Will Unseth Willowbrook 17:45.96 5:55/M Fr.
118 (< 5) 288 Andy Bastian Notre Dame 17:47.74 5:56/M Sr.
119 110 181 Michael Stubna Lincoln Park 17:51.69 5:57/M Fr.
120 111 183 Robert Rose Lincoln Park 17:52.64 5:57/M Jr.
121 112 252 Steve Mendez St. Patrick 17:53.02 5:58/M Jr.
122 113 157 Ed Egan Fenwick 17:53.56 5:58/M So.
123 114 247 Mike Tonner St. Ignatius 17:53.63 5:58/M Jr. TM
124 (< 5) 290 Andres Mahmud Steinmetz 17:59.10 6:00/M Sr.
125 (< 5) 283 Roberto Gonzalez Leyden 17:59.73 6:00/M Sr.
126 115 269 Ryan Hoyle Willowbrook 18:03.79 6:01/M Jr.
127 116 182 Michael Lally Lincoln Park 18:06.87 6:02/M Fr.
128 117 253 Joe Borghi St. Patrick 18:11.16 6:04/M Jr.
129 118 254 Eric Villapando St. Patrick 18:13.77 6:04/M Jr.
130 119 202 victor Maldonado Mather 18:15.18 6:05/M So.
131 (< 5) 291 Rolando Ramierez Steinmetz 18:18.28 6:06/M Jr.
132 120 158 Jack Jacobs Fenwick 18:20.79 6:07/M Jr.
133 121 180 Andrew Zotti Lincoln Park 18:21.88 6:07/M Jr.
134 122 184 Jasper Acosta Lincoln Park 18:30.25 6:10/M So.
135 123 146 Pat Schiller DeLaSalle 18:36.01 6:12/M Fr.
136 124 186 Brogan Faso Lincoln Park 18:40.63 6:13/M Jr.
137 125 256 RJ Allejandro St. Patrick 19:06.38 6:22/M Fr.
138 126 185 Tory Moore Lincoln Park 19:07.18 6:22/M Sr.
139 (< 5) 292 Josh Torres Steinmetz 19:13.27 6:24/M So.
140 127 255 Angel Barrera St. Patrick 19:32.91 6:31/M Jr.
141 (< 5) 280 Luirrey Tacuri Foreman 19:47.45 6:36/M Sr.
142 128 151 Jeremy Triplett DeLaSalle 19:58.01 6:39/M Sr.
143 (< 5) 289 Isiah Dunn Proviso East 19:59.48 6:40/M Jr.
144 129 145 Jeremy O'Brien DeLaSalle 20:13.40 6:44/M Jr.
145 130 149 Kevin Bansley DeLaSalle 20:54.55 6:58/M Jr.
146 131 147 Erik Medina DeLaSalle 22:42.55 7:34/M Sr.
147 132 148 Josh Moreno DeLaSalle 22:42.61 7:34/M Sr.
148 133 150 Phillip Gage DeLaSalle 23:29.93 7:50/M Sr.
Top
Team Summary Report - Boys
Boys 3A
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 York 57 1 8 9 19 20 21 29
Top 5 Times: 1:17:32.04
Average Time: 15:30.41
2 New Trier 62 4 11 14 15 18 33 36
Top 5 Times: 1:17:57.76
Average Time: 15:35.55
3 Oak Park River Forest 96 2 6 22 26 40 42 106
Top 5 Times: 1:18:22.19
Average Time: 15:40.44
4 Loyola Academy 108 5 7 12 37 47 81 85
Top 5 Times: 1:19:00.21
Average Time: 15:48.04
5 St. Ignatius 152 10 16 28 48 50 63 114
Top 5 Times: 1:20:08.10
Average Time: 16:01.62
6 Maine South 183 3 35 44 45 56 60 66
Top 5 Times: 1:20:37.35
Average Time: 16:07.47
7 Niles North 236 13 43 55 61 64 78 101
Top 5 Times: 1:22:02.76
Average Time: 16:24.55
8 Fenwick 266 17 27 31 88 103 113 120
Top 5 Times: 1:22:17.92
Average Time: 16:27.58
9 Niles West 281 25 30 68 72 86 93 95
Top 5 Times: 1:22:40.57
Average Time: 16:32.11
10 Lane Tech 298 32 38 62 77 89 92 102
Top 5 Times: 1:23:07.87
Average Time: 16:37.57
11 Lake Park 301 41 49 67 70 74 75 79
Top 5 Times: 1:23:21.11
Average Time: 16:40.22
12 Morton 304 53 58 59 65 69 73 80
Top 5 Times: 1:23:26.65
Average Time: 16:41.33
13 Glenbard East 309 34 39 71 82 83 91 98
Top 5 Times: 1:23:21.55
Average Time: 16:40.31
14 Willowbrook 356 24 54 76 94 108 109 115
Top 5 Times: 1:24:21.09
Average Time: 16:52.22
15 Whitney Young 364 46 57 84 87 90 96 100
Top 5 Times: 1:24:23.56
Average Time: 16:52.71
16 Mather 375 23 52 97 99 104 105 119
Top 5 Times: 1:24:36.02
Average Time: 16:55.20
17 St. Patrick 505 51 107 112 117 118 125 127
Top 5 Times: 1:28:24.75
Average Time: 17:40.95
18 Lincoln Park 580 110 111 116 121 122 124 126
Top 5 Times: 1:30:43.33
Average Time: 18:08.67
19 DeLaSalle 641 123 128 129 130 131 132 133
Top 5 Times: 1:42:24.52
Average Time: 20:28.90
Inc. Evanston 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Northside 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Steinmetz 3 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Leyden 4 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Proviso East 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Addison Trail 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Foreman 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Inc. Notre Dame 1 finishers
Top 5 Times:
Average Time:
Top
Detail Team Results - Boys
Boys 3A
York Finish Position - 1
Team Score (places): 57 Team Score (times): 1:17:32.04 Average Time: 15:30.41
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 271 Jack Driggs Sr. 1 1 14:53.42 14:53.42 00:00.00
2 272 Ron Hedman Sr. 8 9 15:33.72 30:27.14 00:40.30
3 277 Tom Hedman Sr. 9 18 15:34.22 46:01.36 00:40.80
4 274 Matt Simo Sr. 19 37 15:44.99 1:01:46.35 00:51.57
5 273 Nick Gornick Sr. 20 57 15:45.69 1:17:32.04 00:52.27
6 275 Alex Mimlitz So. 21 78 15:45.95 1:33:17.99 00:52.53
7 276 Scott Milling So. 29 107 15:57.70 1:49:15.69 01:04.28
New Trier Finish Position - 2
Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:17:57.76 Average Time: 15:35.55
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 215 Tommy King Sr. 4 4 15:13.32 15:13.32 00:00.00
2 218 Leland Later Jr. 11 15 15:37.33 30:50.65 00:24.01
3 217 Scott Nystuen Sr. 14 29 15:39.74 46:30.39 00:26.42
4 216 Isa Qasim Sr. 15 44 15:43.12 1:02:13.51 00:29.80
5 221 Michael Quirke Sr. 18 62 15:44.25 1:17:57.76 00:30.93
6 219 Chip Schaff Jr. 33 95 16:04.56 1:34:02.32 00:51.24
7 220 Eric Underwood Jr. 36 131 16:11.76 1:50:14.08 00:58.44
Oak Park River Forest Finish Position - 3
Team Score (places): 96 Team Score (times): 1:18:22.19 Average Time: 15:40.44
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 236 Malachy Schrobilgen Jr. 2 2 15:03.01 15:03.01 00:00.00
2 238 Jack Stapleton Sr. 6 8 15:22.93 30:25.94 00:19.92
3 237 Peter Hogenson Sr. 22 30 15:47.85 46:13.79 00:44.84
4 240 Eunhwan Yoo Sr. 26 56 15:52.54 1:02:06.33 00:49.53
5 239 Brendan Donley Sr. 40 96 16:15.86 1:18:22.19 01:12.85
6 241 Michael Gardner Jr. 42 138 16:17.78 1:34:39.97 01:14.77
7 242 Sam Fourman Sr. 106 244 17:34.19 1:52:14.16 02:31.18
Loyola Academy Finish Position - 4
Team Score (places): 108 Team Score (times): 1:19:00.21 Average Time: 15:48.04
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 188 William Hague Jr. 5 5 15:15.16 15:15.16 00:00.00
2 187 Mac Ford Sr. 7 12 15:31.92 30:47.08 00:16.76
3 189 Tom Beddome Sr. 12 24 15:38.82 46:25.90 00:23.66
4 190 Byron Morales Jr. 37 61 16:11.92 1:02:37.82 00:56.76
5 191 Todd Ford Jr. 47 108 16:22.39 1:19:00.21 01:07.23
6 193 Sean Lamble Jr. 81 189 16:59.97 1:36:00.18 01:44.81
7 192 Danny Sheriden Sr. 85 274 17:07.17 1:53:07.35 01:52.01
St. Ignatius Finish Position - 5
Team Score (places): 152 Team Score (times): 1:20:08.10 Average Time: 16:01.62
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 243 Jack Keelan So. 10 10 15:36.66 15:36.66 00:00.00
2 249 Jack Cross Sr. 16 26 15:43.32 31:19.98 00:06.66
3 244 Patrick Santino Jr. 28 54 15:55.85 47:15.83 00:19.19
4 245 Peter Devitt Jr. 48 102 16:23.97 1:03:39.80 00:47.31
5 248 Jack Doyle Sr. 50 152 16:28.30 1:20:08.10 00:51.64
6 246 Kamil Khan Sr. 63 215 16:45.50 1:36:53.60 01:08.84
7 247 Mike Tonner Jr. 114 329 17:53.63 1:54:47.23 02:16.97
Maine South Finish Position - 6
Team Score (places): 183 Team Score (times): 1:20:37.35 Average Time: 16:07.47
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 194 Dave Eckhart Sr. 3 3 15:10.31 15:10.31 00:00.00
2 195 Jon Vaccaro So. 35 38 16:11.69 31:22.00 01:01.38
3 196 Kevin Dolan So. 44 82 16:20.17 47:42.17 01:09.86
4 197 Zack Eckhart Jr. 45 127 16:20.23 1:04:02.40 01:09.92
5 198 Andrew Piecyk Jr. 56 183 16:34.95 1:20:37.35 01:24.64
6 200 Luke Rossi Sr. 60 243 16:41.78 1:37:19.13 01:31.47
7 199 Michal Filipczak Jr. 66 309 16:47.44 1:54:06.57 01:37.13
Niles North Finish Position - 7
Team Score (places): 236 Team Score (times): 1:22:02.76 Average Time: 16:24.55
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 222 Kosta Papazoglou Sr. 13 13 15:39.23 15:39.23 00:00.00
2 224 Muhammad Chattha Sr. 43 56 16:19.26 31:58.49 00:40.03
3 226 Micah Beller So. 55 111 16:34.45 48:32.94 00:55.22
4 227 Carlitos Rangel Jr. 61 172 16:44.21 1:05:17.15 01:04.98
5 225 Justin Suh So. 64 236 16:45.61 1:22:02.76 01:06.38
6 228 Tim Vazquez Jr. 78 314 16:57.69 1:39:00.45 01:18.46
7 223 Aron Sebhat Jr. 101 415 17:25.58 1:56:26.03 01:46.35
Fenwick Finish Position - 8
Team Score (places): 266 Team Score (times): 1:22:17.92 Average Time: 16:27.58
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 152 Ian Barnett Sr. 17 17 15:43.72 15:43.72 00:00.00
2 154 Ryan Clardy Jr. 27 44 15:54.26 31:37.98 00:10.54
3 153 Steve Blazer Sr. 31 75 15:59.62 47:37.60 00:15.90
4 155 Brixton Rill Fr. 88 163 17:11.14 1:04:48.74 01:27.42
5 156 Pat Yerkes So. 103 266 17:29.18 1:22:17.92 01:45.46
6 157 Ed Egan So. 113 379 17:53.56 1:40:11.48 02:09.84
7 158 Jack Jacobs Jr. 120 499 18:20.79 1:58:32.27 02:37.07
Niles West Finish Position - 9
Team Score (places): 281 Team Score (times): 1:22:40.57 Average Time: 16:32.11
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 229 Neal Omar Jr. 25 25 15:50.27 15:50.27 00:00.00
2 230 Marc-Daniel Julien Jr. 30 55 15:57.88 31:48.15 00:07.61
3 231 David Iverson Jr. 68 123 16:50.24 48:38.39 00:59.97
4 232 Masafumi Hoshi Jr. 72 195 16:54.07 1:05:32.46 01:03.80
5 233 Vishal Piryani Sr. 86 281 17:08.11 1:22:40.57 01:17.84
6 234 Zach Koukios Sr. 93 374 17:19.32 1:39:59.89 01:29.05
7 235 Blake Helton Jr. 95 469 17:21.37 1:57:21.26 01:31.10
Lane Tech Finish Position - 10
Team Score (places): 298 Team Score (times): 1:23:07.87 Average Time: 16:37.57
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 173 David Timlin Jr. 32 32 16:00.41 16:00.41 00:00.00
2 174 Marchelo Burbano So. 38 70 16:13.47 32:13.88 00:13.06
3 177 Kevin Perez Jr. 62 132 16:44.90 48:58.78 00:44.49
4 176 Eduardo Bustamante Sr. 77 209 16:57.25 1:05:56.03 00:56.84
5 179 Max Silva Sr. 89 298 17:11.84 1:23:07.87 01:11.43
6 178 Danny Zimny-Schmitt Jr. 92 390 17:15.91 1:40:23.78 01:15.50
7 175 Lucas Beltran Jr. 102 492 17:27.21 1:57:50.99 01:26.80
Lake Park Finish Position - 11
Team Score (places): 301 Team Score (times): 1:23:21.11 Average Time: 16:40.22
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 167 John Olderburg Sr. 41 41 16:16.61 16:16.61 00:00.00
2 166 Kevin Jorgensen Jr. 49 90 16:27.08 32:43.69 00:10.47
3 170 Mike Strachan So. 67 157 16:49.74 49:33.43 00:33.13
4 169 Dakota Morales So. 70 227 16:52.12 1:06:25.55 00:35.51
5 171 Eric Dade Fr. 74 301 16:55.56 1:23:21.11 00:38.95
6 168 Jeremy Lozano Fr. 75 376 16:56.48 1:40:17.59 00:39.87
7 172 Tim Ehrhardt So. 79 455 16:59.47 1:57:17.06 00:42.86
Morton Finish Position - 12
Team Score (places): 304 Team Score (times): 1:23:26.65 Average Time: 16:41.33
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 208 Eric DeGuevera Jr. 53 53 16:30.71 16:30.71 00:00.00
2 209 Patricio Echevaerria Sr. 58 111 16:37.88 33:08.59 00:07.17
3 211 Rocco Belcaster Jr. 59 170 16:40.64 49:49.23 00:09.93
4 212 Omero Montalvo So. 65 235 16:46.89 1:06:36.12 00:16.18
5 210 Alan Guzman Jr. 69 304 16:50.53 1:23:26.65 00:19.82
6 214 Hector Lopez Sr. 73 377 16:54.89 1:40:21.54 00:24.18
7 213 Emmanuel Herrera Sr. 80 457 16:59.61 1:57:21.15 00:28.90
Glenbard East Finish Position - 13
Team Score (places): 309 Team Score (times): 1:23:21.55 Average Time: 16:40.31
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 159 Nathan Peterson Sr. 34 34 16:10.52 16:10.52 00:00.00
2 160 Mike Fahey Jr. 39 73 16:14.99 32:25.51 00:04.47
3 162 Bill Booth Jr. 71 144 16:53.03 49:18.54 00:42.51
4 165 Brad Busching So. 82 226 17:01.27 1:06:19.81 00:50.75
5 163 Vince Booth Fr. 83 309 17:01.74 1:23:21.55 00:51.22
6 161 Evan Schiewe Jr. 91 400 17:15.75 1:40:37.30 01:05.23
7 164 Jack Peters Fr. 98 498 17:23.70 1:58:01.00 01:13.18
Willowbrook Finish Position - 14
Team Score (places): 356 Team Score (times): 1:24:21.09 Average Time: 16:52.22
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 264 Pat Niyork Jr. 24 24 15:48.74 15:48.74 00:00.00
2 265 Tim Hyde So. 54 78 16:31.97 32:20.71 00:43.23
3 266 Dan Heneghan Jr. 76 154 16:56.90 49:17.61 01:08.16
4 268 Wes Umano Sr. 94 248 17:20.03 1:06:37.64 01:31.29
5 270 Alan Wong Jr. 108 356 17:43.45 1:24:21.09 01:54.71
6 267 Will Unseth Fr. 109 465 17:45.96 1:42:07.05 01:57.22
7 269 Ryan Hoyle Jr. 115 580 18:03.79 2:00:10.84 02:15.05
Whitney Young Finish Position - 15
Team Score (places): 364 Team Score (times): 1:24:23.56 Average Time: 16:52.71
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 257 Eric Shan Jr. 46 46 16:21.86 16:21.86 00:00.00
2 260 Matt Sebek Sr. 57 103 16:35.60 32:57.46 00:13.74
3 263 Sam Barder Jr. 84 187 17:03.75 50:01.21 00:41.89
4 259 Michael Schible Jr. 87 274 17:08.93 1:07:10.14 00:47.07
5 258 Joe Platt Sr. 90 364 17:13.42 1:24:23.56 00:51.56
6 262 Sam Redmond Sr. 96 460 17:22.82 1:41:46.38 01:00.96
7 261 Nathan Beltran Jr. 100 560 17:24.76 1:59:11.14 01:02.90
Mather Finish Position - 16
Team Score (places): 375 Team Score (times): 1:24:36.02 Average Time: 16:55.20
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 201 Abdurahim Haji Jr. 23 23 15:48.19 15:48.19 00:00.00
2 203 Bana Negash Jr. 52 75 16:30.23 32:18.42 00:42.04
3 204 Claudio Flores Fr. 97 172 17:23.08 49:41.50 01:34.89
4 206 Deivi Teraiaj Fr. 99 271 17:24.28 1:07:05.78 01:36.09
5 205 Abdel Elyoussoufi Sr. 104 375 17:30.24 1:24:36.02 01:42.05
6 207 Jason Lee Jr. 105 480 17:33.17 1:42:09.19 01:44.98
7 202 victor Maldonado So. 119 599 18:15.18 2:00:24.37 02:26.99
St. Patrick Finish Position - 17
Team Score (places): 505 Team Score (times): 1:28:24.75 Average Time: 17:40.95
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 250 Charlie Labuz Jr. 51 51 16:29.55 16:29.55 00:00.00
2 251 Anthony Campanaro So. 107 158 17:37.25 34:06.80 01:07.70
3 252 Steve Mendez Jr. 112 270 17:53.02 51:59.82 01:23.47
4 253 Joe Borghi Jr. 117 387 18:11.16 1:10:10.98 01:41.61
5 254 Eric Villapando Jr. 118 505 18:13.77 1:28:24.75 01:44.22
6 256 RJ Allejandro Fr. 125 630 19:06.38 1:47:31.13 02:36.83
7 255 Angel Barrera Jr. 127 757 19:32.91 2:07:04.04 03:03.36
Lincoln Park Finish Position - 18
Team Score (places): 580 Team Score (times): 1:30:43.33 Average Time: 18:08.67
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 181 Michael Stubna Fr. 110 110 17:51.69 17:51.69 00:00.00
2 183 Robert Rose Jr. 111 221 17:52.64 35:44.33 00:00.95
3 182 Michael Lally Fr. 116 337 18:06.87 53:51.20 00:15.18
4 180 Andrew Zotti Jr. 121 458 18:21.88 1:12:13.08 00:30.19
5 184 Jasper Acosta So. 122 580 18:30.25 1:30:43.33 00:38.56
6 186 Brogan Faso Jr. 124 704 18:40.63 1:49:23.96 00:48.94
7 185 Tory Moore Sr. 126 830 19:07.18 2:08:31.14 01:15.49
DeLaSalle Finish Position - 19
Team Score (places): 641 Team Score (times): 1:42:24.52 Average Time: 20:28.90
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 146 Pat Schiller Fr. 123 123 18:36.01 18:36.01 00:00.00
2 151 Jeremy Triplett Sr. 128 251 19:58.01 38:34.02 01:22.00
3 145 Jeremy O'Brien Jr. 129 380 20:13.40 58:47.42 01:37.39
4 149 Kevin Bansley Jr. 130 510 20:54.55 1:19:41.97 02:18.54
5 147 Erik Medina Sr. 131 641 22:42.55 1:42:24.52 04:06.54
6 148 Josh Moreno Sr. 132 773 22:42.61 2:05:07.13 04:06.60
7 150 Phillip Gage Sr. 133 906 23:29.93 2:28:37.06 04:53.92
Evanston Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 279 Jay Honnold So. Less Than 5 16:51.68 16:51.68 00:00.00
Northside Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 285 Wesley Laytham Sr. Less Than 5 16:24.64 16:24.64 00:00.00
2 286 Charlie Mesimore Sr. Less Than 5 16:32.26 32:56.90 00:07.62
3 287 Erik Zuehlke Sr. Less Than 5 17:07.08 50:03.98 00:42.44
Steinmetz Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 290 Andres Mahmud Sr. Less Than 5 17:59.10 17:59.10 00:00.00
2 291 Rolando Ramierez Jr. Less Than 5 18:18.28 36:17.38 00:19.18
3 292 Josh Torres So. Less Than 5 19:13.27 55:30.65 01:14.17
Leyden Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 281 Fabian Cabrera Jr. Less Than 5 15:50.83 15:50.83 00:00.00
2 282 Nik Stasinopoulo Sr. Less Than 5 16:54.13 32:44.96 01:03.30
3 284 Rocco Dimatteo So. Less Than 5 17:17.90 50:02.86 01:27.07
4 283 Roberto Gonzalez Sr. Less Than 5 17:59.73 1:08:02.59 02:08.90
Proviso East Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 289 Isiah Dunn Jr. Less Than 5 19:59.48 19:59.48 00:00.00
Addison Trail Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 278 Jose Martinez Jr. Less Than 5 16:44.04 16:44.04 00:00.00
Foreman Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 280 Luirrey Tacuri Sr. Less Than 5 19:47.45 19:47.45 00:00.00
Notre Dame Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Yr. Place Place Time Time Back
1 288 Andy Bastian Sr. Less Than 5 17:47.74 17:47.74 00:00.00